تکنولوژی Axis

تکنولوژی Axis Zipstream Technology :

این تکنولوژی فشرده سازی بدون کاستن رزولوشن و نرخ انتقال فریم (fps) و نیز بدون سرمایه گذاری اضافی،تا پنجاه درصد نیازمندی های حافظه و پهنای باند را کاهش می دهد.به عنوان نمونه اشیای ثابت در صحنه مانند چمن،پوشش گیاهی و دیوارها بدون تغییر هستند و به صورت نرم تر ارائه می شوند وصورت ها و پلاک های خودرو و … که تغییر دارند محفوظ می مانند تا نیازمندی های حافظه کاهش یابد. Axis Zipstream Technologyبه طور کامل با دوربینهای چرخشی (PTZ)  سازگار است و به وسیله Dynamic rate controller  یصورت خودکار هنگامی که دوربین می چرخد از نقطه اوج یا ماکسیمم میزان پهنای باند،اجتناب می کند.

آخرین نسخه این تکنولوژِی  میزان نیازمندی به حافظه و پهنای باند بازهم کمتر می شود و بدون در خطر انداختن کیفیت و جزئیات تصویر با استفاده از تشخیص بهینه به وسیله Dynamic fps  نیازمندی های پهنای باند و حافظه را کمتر و کمتر می کند.

دوربین اکسیس

تکنولوژی Lightfinder :

Lightfinder حساسیت نوری فوق العاده بالایی دارد و این توان را دارد تا در نور به کمی ۰٫۱۸ لوکس و حتی کمتر از آن تصاویر رنگی ارسال کند  درقیاس با دیگر دوربینهای آنالوگ  و IP  ، رنگ های واقعی تری در شرایط نوری کم ارائه می دهد. کاهش نویز (Noise Reduction) در این تکنولوژی به طور شگرفی مشهود است و هنگام ترکیب با حساسیت نوری سنسور تصاویر با کیفیت بسیار بالا تولید می کند.

دوربین اکسیس

تکنولوژی Day and Night :

در طول شبانه روز به وسیله یک فیلتر مادون قرمز کار می کند،بطوری که در نور روز فیلتر مادون قرمز گذاشته می شود و تصاویر ارائه می گردد و در هنگام شب،این فیلتر حذف می شود و حساسیت نوری دوربین را تا نور ۰٫۰۰۱ lux  و حتی کمتر از آن پایین می آورد.

دوربین اکسیس

تصویر زیر در سمت راست حالت قرارگیری فیلترIR  در شب را نشان می دهد و در سمت چپ حالت قرارگیری این فیلتر را در روز مشخص می کند:

تصویر زیر در سمت راست استفاده از نوردهی IR  را نمایش  می دهد:

تکنولوژِی Optimized-IR  :

به وسیله این تکنولوژی تصاویر با کیفیت بالا و بدون نویز حتی در تاریکی مطلق ارائه می شود.

هنگامی که زاویه نور بسیار باریک باشد،مرکز تصویر به صورت سفید و یا بسیار روشن نمایان می شود و نیمی از تصویر بطور مناسب نور دهی نمی شوند.از طرفی هنگامی که نور با زاویه بسیار باز تابانده می شود،اشیائی که مدنظر ما نیست هم نوردهی می شوند و مسافتی که به وسیله نور پوشش داده می شود کاهش می یابد.به وسیله Optimized-IR  نوردهی حتی تا چهل متر قابل افزایش است.هنگامی که میدان دید به وسیله زوم و فوکس از راه دور تغییر می کند،زاویه نوردهی متناسب با ناحیه زوم شده به طور خودکار تطبیق می یابد.دیگر عملکرد مطابقت نوری در این تکنولوژی به این صورت است که اگر فردی در نقطه ای دور از دوربین باشد تمام صحنه نوردهی می شود و هنگامی که به دوربین نزدیک می شود مجددا نوردهی تطبیق می یابد و هنگامی که در کنار دوربین باشد فرد نوردهی می شود ولی نه با نور بیش از حد (تصویر زیر بیانگر حالت های ذکر شده است):

دوربین اکسیس

تکنولوژِی WDR (Wide Dynamic Range – Forensic Capture) :

نتیجه سالها تحقیق و گسترش در زمینه WDR ارائه تکنولوژی  Forensic Capture است.این تکنولوژی از الگوریتم های پیشرفته برای کاهش نویز و افزایش سیگنال برای پوشش جزئیات مفرد در صحنه به بهترین روش ممکن استفاده می کند.تمامی اشیاء صحنه چه در محیط تاریک و چه در روشنایی با جزئیات مناسب ارائه می شود ، حتی اگر در صحنه ، شرایط نوری بسیار پیچیده باشد.یکی دیگر از مزیت های این تکنولوژی توانایی انتقال نامحسوس از حالت نور کم به WDR است (seamlessly transition between WDR and low-light mode) بطوریکه سوئیچ نوری بقدری مناسب عمل می کند که برای کاربر محسوس نیست و جزئیات صحنه قابل تشخیص و شناسایی خواهد بود.

f-capture

f-capture2

تکنولوژِیEIS (Electronic Image Stabilization ) :

هنگامی که دوربین بر روی یک پل بزرگ،یا خیابانی در نزدیکی یک جاده شلوغ نصب می شود،حرکت باد و عبور ترافیکی می تواند منجر به ارائه تصاویر به صورت محو و همراه با شکست باشد. EIS در چنین شرایطی کیفیت تصویر بالایی ارائه می دهد و درهنگام مواجه با لرزش، تصاویر نرم ،شفاف و مناسب ارائه می دهد. یا استفاده از EIS علاوه بر کیفیت بالای تصاویر می توان نیازمندی حافظه و پهنای باند را کاهش داد زیرا در حالتی که  EIS نباشد، تمامی لرزش ها مورد پردازش قرار می گیرد و حجم استریم ارسالی بالا می رود ولی با تثبیت تصویر به وسیله EIS تصویر نرم ، شفاف و فاقد لرزش خواهد بود. EIS موجود بر روی دوربینهای چرخشی به این صورت عمل می کند که در زوم های بالای ۲۰ برابر که هر تکانی منجر به افت کیفیت و ایجاد لرزش و شکست در تصویر می شود، تصاویر را بدون لرزش، شفاف و نرم ارائه می دهد و جزئیات اشیاء زوم شده به راحتی قابل تشخیص خواهد بود.

(جهت مشاهده ویدئو های اکسیس دراین زمینه به لینک زیر مراجعه شود) :

http://www.axis.com/global/en/technologies/axis-electronic-image-stabilization

قابلیت Corridor Format :

نسبت ابعاد تصویر (aspect ratio)  را از ۹-۱۶ به ۱۶-۹ تغییر می دهد تا عمق تصویر بیشتر و نواحی پوشش داده شده بیشتری را با حذف شدن قسمت های اضافی در حالت افقی به ما ارائه می دهد و مناسب برای راهروهای طویل است.

دوربین اکسیس

قابلیت Shock Detetion:

هنگام مواجه با حرکات خرابکارانه  (vandalism) به صورت مکانیکی تشخیص ضربه می دهد و آلارمی راه اندازی می کند.

قابلیت Arctic Temperature :

توانایی راه اندازی و کارکرد دوربین در شرایط قطبی تا ۴۰- درجه سانتی گراد

تکنولوژِی Dry Function :

هنگام بارش باران و پاشیدن قطرات آب به دوربین،با لرزاندن کاور دوربین،کشش سطحی آب را می شکند و قطرات آب را از روی دوربین حذف می کند

مهر ۲۷, ۱۳۹۵