وبلاگ

دوربین مداربسته گردان یا چرخشی

دوربین مداربسته گردان یا PTZ

دوربین های گردان با نام های مختلفی مثل PTZ , Speed dome , Fast Dome و.. معرفی میشوند . دوربین مداربسته گردان یا چرخشی همانطور که از نامش مشخص است قابلیت گردش در جهت های مختلف را دارد .
دوربین مداربسته گردان یا دوربین مداربسته چرخشی معمولا دارای یک بدنه دام شکل (مقاله دوربین دام) هستند. و توسط یک پایه فلزی نصب می شوند .لنز های بکار رفته در دوربین مداربسته PTZ دارای قابلیت زوم می باشند و معمولا توسط یک اپراتور فرمان می گیرید تا بچرخد و یا زوم کند همچنین دوربین مداربسته PTZ در دو نوع داخلی و خارجی تولید می شوند .

دوربین مداربسته گردان یا چرخشی

کاربرد دوربین ها گردان

کاربرد اصلی دوربین های گردان برای نظارت بر فضا های وسیع است . دوربین های گردان نیازمند یک اپراتور برای جهت عوض کردن و نظارت هستند و در صورتی که کسی بر روی آن نظارت نداشته باشد نقش یک دوربین معمولی را ایفا می کنند .
توجه : افراد زیادی بر این باورند که دوربین ها گردان کاربرد امنیتی دارند و برای پوشش امنیت مناسب هستند اما این باور غلط است چرا که این دوربین ها در لحظه فقط از یک جهت تصویر برداری می کنند و جهت ها دیگر پوششی نخواهند داشت .

زاویه دید دوربین های PTZ (گردان)

قابلیت ویژه ای که دوربین گردان دارند چرخش به جهت های مختلف(۳۶۰درجه) است . زاویه دید این دوربین ها را معمولا تنها با توجه به میزان بزرگ نمایی آنها نشان می دهند و برای اطلاع از نوع لنز متغییر نصب شده بر روی دوربین باید به کاتالوگ تخصصی دوربین مراجعه کرد.

استفاده از preset

با استفاده از preset شما دوربین را تنظیم و برنامه ریزی می کنید تا در زمان مشخص از جهت های مختلف تصویر برداری کند و تغیر جهت ها به صورت خودکار باشند .

( برای کسب اطلاعات بیشتر از مقاله Preset دیدن فرمایید )