وبلاگ

دوربین مداربسته اکسیس axis

در این مقاله از سری مقالات شرکت رایان کاران حامی ، نماینده رسمی دوربین مداربسته بخصوص دوربین مداربسته اکسیس axis در اراک و در ایران سعی کرده است تا مطالب کامل و مفیدی را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهد .

دوربین مداربسته چیست ؟

دوربین مداربسته و یا closet circuit television که به اختصار cctv نیز نامیده می شود به معنی جعبه جادویی مدار بسته می باشد و دوربین هایی هستند که در جای خود ثابت اند و تصاویر ضبط شده را به یک و یا چند محل دیگر ارسال می کند و بیشتر در محیط های حفاظتی ، نظارت و سیستم های مانتورینگ امنیت به کار برده می شوند .

تاریخچه:

نخستین سیستم مداربسته در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های v2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام “والتر بروچ” مسئول نصب این سیستم بود.

در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال ۱۹۴۹ مربوط به محصولی با نام “وریکون” بود که در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد.از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد.

 اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال ۱۹۷۳ بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا ایتکه در سال ۱۹۸۰ دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. بنظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد.

بتدریج برخی از حرفه ها و مشاغل بخصوص آنهایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند نیز به دوربین مداربسته روی آوردند. در سال ۱۹۹۰ دستگاه های ضبط تصاویر دوربین ها تنها با قابلیت ” ضبط بعد از شناسایی حرکت” وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مداربسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد. تا قبل از آن، دستگاه های ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیت ها بسیار محدود بود. از نیمه دوم سال ۱۹۹۰ پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهرها بخصوص مراکز عمومی ، مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرد.

در انگلستان نیز استفاده از دوربین مداربسته بسیار متداول شد. شهر “نورفولک” انگلستان نخستین جایی در این کشور بود که دوربین ها در آن نصب شدند.بطور کلی در دهه میلادی بین ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ استفاده از دوربین های مداربسته در بسیاری از کشورها رواج یافت.

منبع قسمت تاریخچه

کاربرد دوربین مدار بسته

کاربرد اسلی این دوربین ها همانگونه که گفته شد در زمینه حفاظتی و امنیت بسیار کاربرد دارد ولی این تنها به سیستم های حفاظتی محدود نمی شود. از جمله این کاربرد ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • پلیسی
  • نظامی
  • صنعتی
  • کنترل ترافیک
  • ارتباطات ویدیویی
  • تصویر برداری نامحسوس
  •  جلوگیری از ارتکاب جرایم
  • امنیت نقل و انتقالات

مزایا و معایب دوربین مداربسته

مزایا و یا ویژگی ها و خصوصیات مثبت این دوربین که آنها را از سایر دوربین ها متمایز کرده است ۱- قیمت مناسب و نسبتا کم ۲- تنوع و متعدد بودن این دوربین ها در ایران ۳- سادگی در نصب نسبت به دوربین های دیجیتال

معایب دوربین های مداربسته از جمله : کیفیت آنالوگ پایین تر نسبت به دوربین های دیجیتال ، به علت استفاده از سیستم آنالوگ امکان نویز پذیری بالا می باشد ، هزینه های بالا در سیم کشی ، کیفیت پایین و با امنبت پایین به دلیل ارتباط بی سیم

دوربین مداربسته اکسیس axis
دوربین مداربسته اکسیس axis

دوربین مداربسته اکسیس axis

اکسیس یکی از بهترین و نخستین تولید کننده دوربین های مدار بسته می باشد که در سال ۱۹۸۴ در شهر صنعتی Lund واقع در سوئد ، در زمینه فناوری اطلاعات و سیستم های تحت شبکه فعالیت خود را آغاز نمود و در سال ۱۹۹۶ میلادی اولین دوربین مداربسته شبکه را به جهان معرفی کرد و تا کنون نیز به فعالیت های خود در این زمینه ادامه داده است و موفق نیز بوده است و بعنوان یک پیشرو در این زمینه به شمار می رود بعنوان پیشرو در زمینه دوربین مداربسته شبکه شناخته می شود.